macaristan vizesi

Macaristan Vizesi

Macaristan’a seyahat edecek olan Bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ilk olarak vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne üye olması sebebiyle tüm Avrupa standartları Macaristan vizelerinde de uygulanmaktadır.

Benzer şekilde ülkenin Schengen ülkeleri arasında yer almasından dolayı, Schengen vize standartları da ülkede uygulanmaktadır. Schengen vizesine sahip olabilecek kişiler Macaristan’a giriş yapabileceği gibi Macaristan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi de alabilirler.

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan seyahatlerinde Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri hariç olarak, diğer pasaport sahipleri vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilmektedirler. Gri, Yeşil veya Siyah renkli pasaportlara sahip olan kişiler 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde toplamda 90 gün boyunca Macaristan’da kalabilmektedirler. 90. günün dolacak olduğu günde ise kişi Macaristan sınırlarını terk etmiş olmak durumundadır.

Macaristan’a giriş yapabilmek amacıyla gerçekleştirilen vize müracaatlarında konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilmektedirler.

Yoğunluğun oluştuğu yüksek sezon gibi dönemlerde bu merkezlere ek olarak çeşitli seyahat acentelerini kullanarak da vize başvurusu yapılabilmektedir. Fakat bu kurumlar yalnızca başvuruların kabul edilmesi aşaması ile ilgilenmektedirler. Başvuruların değerlendirilmesi Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Macaristan Turistik Vize

Macaristan vizesi alacak olan kişilerin tamamen seyahat amaçlarına uygun olarak vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ülkeye gezmek ve tatil yapmak için giden kişiler, seçenekler arasında yer alan turistik vizeyi seçmelidir ve bu vize tipi için başvuru yapmalıdırlar. Randevunun Macaristan Konsolosluğu’nun internet sitesinden alınmasının ardından ödeme yapılmakta ve gerekli evraklar hazırlanmaya başlamaktadır. Gerekli olan tüm evraklar, randevu esnasında başvuru sahiplerine aktarılmaktadır.

Macaristan Ticari Vize

Son dönemlerde toplantı, kongre, fuar gibi amaçlarla Macaristan’a sık sık seyahat edilmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde ticari vize başvurusu yapılmalıdır. Bu başvuru tipinin gerçekleştirilebilmesi için de Türkiye’de bulunan şirket yetkilisinden ve Macaristan’da bulunan şirket/kurum yetkilisinden dilekçe hazırlanmalıdır. Diğer vize tiplerinden farklı olarak ticari vize başvurularında bu dilekçe şartı aranmaktadır. Aksi takdirde ticari vize başvuruları reddedilmektedir.

Macaristan Aile Ziyareti Vizesi

Macaristan’a ailesini veya yakınlarını ziyaret etmek için gidecek olan kişilerin de vize alması gerekmektedir. Bunun için de tüm vize tiplerinde olduğu gibi pasaport kurallarına uyumlu olması, 2 adet biometrik fotoğraf temin etmesi ve Vize Başvuru Formu’nu doldurması gerekmektedir. Yalnızca aile ziyareti vizesinde değil, tüm Macaristan vizelerinde bu evraklar talep edilmektedir.

Aile ziyareti yapacak olan kişiler, diğer vize tiplerinden farklı olarak bu vize başvurusunun tamamlanabilmesi için Macaristan’da ikamet eden yakınının hazırlamış olduğu davetiyeyi temin etmelidirler. Davetiyenin temin edilememesi halinde vize ücreti yatırılmış olsa bile başvurular değerlendirilmeye alınmadan direkt olarak reddedilmektedir. Bu nedenle her belgenin eksiksiz olarak hazır hale getirilmesi şarttır.

Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi

Macaristan, Türkiye’de olduğu gibi ulusal sınavlara bağlı kalmamaktadır. Kişi eski adıyla ÖSS gibi sınavların puanlarına göre okullara kabul edilmemektedir. Dolayısıyla üniversitelere girerken yazılı ve sözlü mülakatlar yapılmaktadır.

Öğrencinin idealleri ve kendisini hangi alanda daha rahat geliştirebileceğini sözlü ve yazılı olarak beyan etmesi ile birlikte uygun durumda olan üniversiteler arasında tercih yapılabilmektedir. Bu da Macaristan’daki üniversitelerin kalitesini ve tercih edilme oranlarını arttırmaktadır.

Macaristan eğitim vizesi alabilmek için ilk olarak başvuru sahiplerinin Öğrenci Belgesi temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda Türkçe ve İngilizce olmak üzere Transkript istenmektedir. Bu belge, bağlı bulunulan üniversitenin Öğrenci İşleri’nden alınabilmektedir. Ayrıca vizenin olumlu sonuçlanabilmesi için Macaristan’da bulunan okuldan da Onay Yazısı veyahut da Davetiye gönderilmeli ve bu belge de başvuru esnasında ilgili kurum yetkilisine teslim edilmelidir.

Macaristan Schengen Vizesi

Macaristan, diğer Avrupa ülkeleri gibi Schengen bölgesinde yer almaktadır. Dolayısıyla Schengen vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çok sayıda ülkeye tek bir vize ile girebilmektedirler. Fakat bunun için önce hangi bölgenin tercih edileceği belirlenmelidir. Çünkü tek tip vize ile tüm Avrupa ülkeleri gezilememektedir.

Ülkeler konumlarına göre bölgelere ayrılmış durumdadır. Vize başvurusu için, turistik vize ile aynı evraklar talep edilmektedir. Fakat Schengen vize başvurusu, hangi ülkeye ilk kez giriş yapılacaksa o ülkenin konsolosluğuna yapılmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Vize başvurusu yaparken doldurulması şart olan form, seyahat ile ilgili detayları içerisinde barındırmaktadır. Kişisel bilgiler, seyahat tarihleri gibi bilgiler form içerisinde belirtilmelidir. Ayrıca verilmiş olan bilgilerin de tamamının doğru olması gerekmektedir.

Online sistemler üzerinden doldurulan formun hazır hale geldikten sonra çıktısının alınması ve randevu tarihinde yetkiliye teslim edilmesi şarttır.

Macaristan Vize Ücretleri

Macaristan’a gidecek olan Bordo renkli pasaport sahipleri, amaçları doğrultusunda en uygun vize tipi için müracaat etmelidirler. Kişi, seyahat amacından farklı bir vize tipine başvuruda bulunursa yapılan müracaat kabul edilmemektedir. Bu da yatırılmış olan vize ücretinin kişiye iade edilmemesine neden olmaktadır.

Başvuru iptalinden farklı olarak vize ücretlerinin değişiklik göstermesindeki diğer nedenler, farklı vize tipleri ve farklı vize süreleridir. Kişi kısa süreli bir turistik vize başvurusu yaptığında düşük ücret öderken, uzun süreli bir çalışma vizesi için başvuru gerçekleştirdiğinde yüksek ücretler ödemektedir. Bu nedenle randevu alırken sistem üzerinden istenen vize süresi belirlenmeli ve buna göre ödeme yapılmalıdır.