Macaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Macaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin arasında bulunması sebebiyle Macaristan’da Avrupa vize standartları uygulanmaktadır. Ülkeye giriş yapacak olan Türkiye vatandaşları vizesiz bir şekilde Macaristan’a seyahat edebilmektedirler. Fakat bu durum Bordo pasaporta sahip olan kişileri kapsamamaktadır. Bordo pasaportlu kişilerin ülkeye girişine izin verilebilmesi için Macaristan vizesi alması gerekmektedir. Bu vizenin de seyahat sebebine uygun bir şekilde alınması gerekmektedir.

Macaristan vizesi alabilmek için ilk olarak randevu alınması şarttır. Macaristan Konsolosluğu tarafından kullanılan internet sitesi üzerinden online randevu alınarak, başvuru işlemlerine başlanmaktadır.

Randevu tarihinin belirlenmesinin ardından, belirlenen tarihe kadar gerekli olan evraklar hazır hale getirilmelidir. Konsolosluk tarafından başvuru yapacak olan kişiler ile paylaşılan ‘Macaristan vizesi gerekli evraklar’ listesi eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize başvurusu yapılması durumunda randevunun alınmasının ardından kişilerden birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerin resmi nitelik kazanabilmesi için imzalı, kurumlardan alınan belgelerin ise kaşeli olması gerekmektedir. Ayrıca bazı evrakların orijinallerine ek olarak fotokopileri de istenmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin her belgenin fotokopisini de temin etmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

1. Biometrik Fotoğraf

Başvurularda 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olan 2 adet fotoğraf istenmektedir. Teslim edilecek olan fotoğraflar son 6 aylık dönemde çekilmiş olmalıdır. Daha eski fotoğraflar kabul edilmemektedir. Ayrıca teslim edilecek olan fotoğrafların daha önceki başvurularda kullanılmamış olması gerekmektedir.

2. Pasaport

Başvurularda kullanılmak üzere teslim edilen pasaportların 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Pasaportun içerisinde 2 sayfa boş alan bulunmalı ve ayriyeten seyahatin tamamlanmasının ardından 3 ay daha geçerliliğini koruması şarttır. Kriterlere uymayan pasaportlar, randevu tarihinden önce değiştirilmeli ya da yenilenmelidir.

3. Vize Başvuru Formu

Form, başvuruyla ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Elektronik sistem üzerinden düzenlenen formun içerisinde yer alan bilgilerin tamamı doğru ve gerçekle uyuşur olmalıdır. Yanlış bilgi verilmesi halinde başvuru yapan kişi, yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca formun çıktısının alınmasının ardından imzalanması gerekmektedir.

4. Vize Talep Dilekçesi

Macaristan’a giriş yapabilmek için başvuru yapan kişi, talep dilekçesi doldurmalıdır. Hangi vize tipine başvuru yapılmış olursa olsun, dilekçe içerisinde belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca Macaristan’a gidiş ve dönüş tarihleri, seyahat boyunca yapılacaklar gibi detaylı bilgiler de dilekçe içerisinde yer almalıdır.

5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Başvuru yapan kişilerin şahsi banka hesaplarını konsoloslukla paylaşması gerekmektedir. Bunun için Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü ilgili bankadan alınmalıdır. Bu belgelere ek olarak İmza Sirküleri de temin edilmelidir. Ayrıca her belge de ilgili banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır.

Başvuru sahiplerinden ayrıca SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi istenmektedir. Eğer varsa araç ruhsatı, ev tapusu, kira gelirini gösteren belgeler gibi mal varlıklarına ilişkin bilgiler de randevu esnasında yetkili kişiye sunulmalıdır. Son olarak da kişinin başvurduğu vize tipine bağlı olmakla beraber, başvuru yapan kişinin banka hesabında minimum 5.000 TL’lik bir bakiye olması şarttır.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vizesi alacak olan kişilerin ödeyeceği ücretler bazı durumlarda değişiklikler göstermektedir. Kısa süreli olarak seyahat edilmesi halinde ödenecek ücretler düşük olmaktadır. Fakat başvuru yapan kişiler eğer uzun süreli vizeler arasında yer alan çalışma vizesine başvuru yaparsa, doğru orantılı olarak daha yüksek ücret ödemektedir. Ayrıca Macaristan vize başvurusu için talep edilen ücretler, randevu alırken kullanıcılara belirtilmektedir.

Ücretin ödenmesi halinde randevu sistemine kaydedilmiş olan e-posta adresine makbuz gönderilmektedir. Bu makbuzun çıktısı alınmalı ve yetkili kişi tarafından istenme ihtimaline karşın, ibraz edilecek diğer evrakların arasına konulmalıdır.