Macaristan Vize Ücreti 2023

Macaristan Vize Ücreti 2019

Avrupa ülkesi olan ve aynı zamanda da Shengen kapsamında bulunan Macaristan için vize gerekmektedir. Yani Macaristan’a bir seyahat planlıyor iseniz vize Macaristan vizesi için yetkili mercilere başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapabileceğiniz merciler Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan resmi kurumlar olmalıdır. Bunlar; Turizm ve seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

Macaristan ziyareti için gereksiniminiz olan Macaristan vize ücreti başvuru yapacağınız vizenin türüne göre farklılık gösterir. Vize fiyatları Macaristan Konsolosluğu vize bölümü tarafından belirlenmektedir.

Talep edilen vize için harcının ödemesi zorunlu olmaktadır. İlgili ülke Konsolosluğu yalnızca 12 yaşın altındaki çocuklardan vize bedeli istememektedir. Macaristan vize başvurusu için yatıracağınız vize harç bedeli başvurunuzun olumsuz neticelenmesi halinde size geri ödenmeyecektir. Aracı kurum hizmet masrafları, biyometri işlemi, kargo giderleri gibi tutarlar yatırılacak olan vize harcının dışındadır.

Macaristan vize bedeli seyahat sebebinize ve Macaristan’da kalma sürenize göre farklılık gösterebilmektedir. Vizesi bedeli turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize kategorilerine göre belirlenir. Macaristan vize harç bedeline ek olarak Macaristan işlem ve koordinasyon bedeli talebi söz konusudur. Konsolosluk vize ücretleri ve başvuru merkezi hizmet bedeliyle alakalı ücretsiz olarak bilgi alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Macaristan Vize Ücreti Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

 • Ödenen Macaristan vize ücreti başvuru sahibine geriye iade edilmemektedir.
 • Macaristan vize ücreti devredilemez bir nitelik barındırmaktadır. Bununla birlikte başka şahıslara da satışı söz konusu olamamaktadır.
 • Macaristan vizesi için ödenen ücret sadece tek başvuru için geçerli olmaktadır. Ret cevabı alınması halinde ise yapılacak yeni başvuru için tekrar ücret ödemesi gerekliliği söz konusudur.
 • Yapılan Macaristan vize ücretini yalnızca Macaristan vizesi için kullanma imkanınız söz konusudur.

Türüne Göre Macaristan Vizesi Ücretleri

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler olarak faaliyet gösteren Macaristan Konsolosluğu adına tahsil edilmektedir. Vize kategorisi, harç bedeli, başvuru hizmet bedeli, danışmanlık hizmet bedeli kapsamında ödenecek vize başvuru ücretleri;

 • Macaristan turistik vizesi için ödenecek bedeller; 60 Euro ,25 Euro ,30 Euro ,115 Euro.
 • Macaristan ticari vizesi için ödenecek ücret tutarları; 60 Euro, 25 Euro, 30 Euro,115 Euro.
 • Macaristan aile arkadaş ziyareti vizesine ödenecek tutarlar; 60 Euro ,25 Euro, 30 Euro ,115 Euro
 • Kültürel vize kategorisi için; 60 Euro ,25 Euro, 30 Euro,15 Euro.
 • Sportif amaçlı talep edilen vize türü için; 60 Euro, 25 Euro, 30 Euro,115 Euro.
 • Şoför Vizesi başvuruları için ödemeniz gereken ücret tutarı; 160 Euro
 • Ekspres Vize başvuruları için ödemeniz gerekecek tutar ise; 230 Euro ve üzerine KDV bedeli olacaktır.

Macaristan Vize Harcı Ödemeden Önce Başvuru Yapılabilecek Durumlar

 • Bilimsel araştırmalar , kar amacı olmayan projeleri için seyahat edenler.
 • Bilimsel araştırmalar, kar amacı olmayan projelere katılımı söz konusu olan 25 /25 yaş altı kişiler. Bahsi geçen amaçlar için seyahat edenler ve katılımcılardan yalnızca vize ücreti alınmaz. Erasmus projesi kapsamında başvuru gerçekleştiren kişilere yönelik vize harç ve hizmet bedeli uygulanmaktadır.
 • AB/AET üyesi ülke vatandaşlığı olan kişilerle evli olanlar.
 • AB/AET üyesi ülke vatandaşı kişilerle evli Türk vatandaşlarından yalnızca aşağıdaki koşullara sahipse vize ücreti istenmez.
 • AB Vatandaşıyla evli şahısların başvurularında konsolosluk vize ücretinden muaf olması için gereken şartlar güncellenmiştir. Harç muafiyeti için, AB vatandaşı eşiyle seyahat etmesi, evlilik cüzdanın vatandaşlık olan ülkenin olması gerekir. Türkiye Cumhuriyetine ait evlilik cüzdanına sahip kişiler konsolosluk harcından muhaf olamamaktadır.