Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan ülkesine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde vize başvurularını doğrudan konsolosluğa iletemezler. Kısa süreli olarak yapılacak Macaristan vizesi başvuruları için kişiler Macaristan Konsolosluğu yetki verilmiş kurumlarca yapabilirler. Bu kurumlar genellikle Vize Danışma Merkezleri ve turizm acenteleridir.

Uzun süreli Macaristan vizesi almak içinse kişiler başvuruları doğrudan Macaristan Konsolosluğu’na iletmek durumundadır. Uzun ya da kısa vize başvurularında gerekli evrakları ilgili birimlere iletmek de oldukça önemlidir.

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Macaristan vizesi başvuruları için gerekli evrakları eksiksiz ilgili birimlere iletmek gerekir. Bu evraklar genellikle seyahatin amacına göre de farklılık gösterebilir. Ayrıca evraklarla beraber Macaristan vizesi başvuru formu da vize esnasında gerekli görülmektedir. Başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması vize sürecini kısaltacaktır.

Macaristan vizesi başvuruları için istenilen bilgiler seyahatin tüm değerlendirilmesinin bir sonucu niteliğindedir. Genellikle ibraz edilen evraklar seyahatin amacını gösterir ve seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını belirtir. Evraklar için asıl önemli olan durum ise kişinin tekrar ülkesine dönem durumudur. Eğer, vize başvurularında bu bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde iletilirse vize işlemleri de kolaylıkla yapılır.

Macaristan vizesi için gerekli olan evraklar, genellikle diğer Schengen ülkeleri için istenilen vize evraklarıyla benzerdir. Macaristan vize başvurusu formunu ilgili vize acenteleri ya da konsolosluklardan alabilirsiniz. Konsolosluğun web sitesi üzerinden de yine başvuru formunu indirerek gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. Konsolosluğa vize başvurusu yapacak kişiler evrakların tamamını Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlamalıdır.

Macaristan Vize Süreci

Macaristan Konsolosluğuna yapılan vize başvuruları aksi bir durum söz konusu olmadıkça 7 iş günü sonrasında belirlenmektedir. Vize sürecinde evrakların eksiksiz iletilmesi oldukça önemlidir. Eksiksiz ve doğru evraklar sürecin doğrudan kısalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer, tüm istenilen evraklar zamanında ve eksiksiz olursa genellikle 7 iş gününde vize sonuçlanır.

Vize başvurularının ülkenin ve konsolosluğun tatil günlerine denk gelmemesine de dikkat edilmelidir. Macaristan’a gidecek kişiler, seyahatlerinin aksamaması için vize başvurularını seyahatten en az 30 gün önce yapmalıdır. Türkiye’den Afganistan, Sudan, Yemen ve Kongo ülke vatandaşları vize başvurularında farklı mülakatlara tabii tutulmaktadır. Çünkü, bu ülke vatandaşları genellikle mülteci olarak görülmektedir. Bu vatandaşlar yalnızca evrakları doğru hazırlamakla kalmaz, ayrı bir mülakata da tabii tutulurlar. Bu ülke vatandaşlarının mülakatları randevu ile yapılmaktadır.

Vize süreçleri ise genellikle 15 iş günü kadar sürmektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen ülke vatandaşları vize başvurusu yapabilmek için Türkiye’de oturma izni de almış olmalıdır. Bunun gibi farklı pek çok prosedür üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan Schengen vizesi için istenilen vize ücreti, transit vizesi başvuruları sırasında verilen vize ücreti ile benzerdir. Ayrıca diğer Schengen ülkeleri için istenilen vize ücretleri ile aynı durumdadır. Vize ücreti olarak alınan tutar yalnızca Macaristan vizesine ait harç bedeli olarak geçmektedir.

Vize işlemleri sırasında yapılan diğer ödemeler ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Yani vize işlemlerinde kurumlara hizmet bedeli, kargo bedeli ya da biyometri bedeli ödenir. Bu ödemeler ile vize harcının bir ilgisi bulunmamaktadır. Belirlenen prosedüre göre Avrupa Ekonomik Alanı olan vatandaşları çocuklar için vize harç bedeli yatırmazlar. Burada belirtilen çocuklar 12 yaşından gün almamış çocuklardır. Eğer, ailenin 12 yaşından küçük çocuğu varsa çocuk için vize başvuru harcı yatırmak zorunda değildir.

Vize işlemleri vize harcını yatırdıktan sonra hız kazanmaktadır. Bu nedenle, vize harcı mutlaka işlemlerin kısa tutulması adına yatırılmalıdır. Bu süreçten sonra vize sonuçları ve süreci de hız kazanacaktır.