Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan Vize Başvuru Formu

Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı farklı farklı ülkelere seyahat etme gereksinimi duyulmaktadır. Kimi zaman diplomasi ile ilgili sebepler seyahati gerektirirken bazen de hususi sebeplerden yurt dışı seyahatine ihtiyaç duyulmaktadır. Sebep ne olursa olsun pek çok ülkeyi ziyaret etmek için öncelikle bir vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Vize aslında ülke sınırlarına giriş iznidir. Vize başvurusu ise ilgili ülkenin konsolosluğundan yapılmaktadır.

Ülkeler vize başvuru formu hazırlamakta ve ziyaret etmek isteyen kişilerin hizmetine sunmaktadır. Ülke sınırlarından girişe mani olan bir durum tespit edilmediği taktirde vize yani giriş izni çıkarılmaktadır. Vize başvuru formunda ilgili ülkenin belirlediği çeşitli şartlar mevcuttur. Her ülkenin giriş için kabul şartları birbirinden farklıdır. En önemlisi de her ülkenin vize süresi de birbirinden farklıdır. Belirtilen süre dolduktan sonra bir sonraki seyahat için yeni bir vize çıkartmak zorunludur.

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu

Macaristan da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize ile kabul eden ülkelerden biridir. Macaristan konsolosluğu tarafından dört sayfalık vize başvuru formu hazırlanmıştır. Macaristan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlar konsolosluğa başvurmalıdır. Başvuru için ise önemli bir resmi iletişim aracı olan bu form doldurulmaktadır.

Vize başvuru formu sayesinde konsolosluk seyahat etmek isteyen vatandaş hakkında bilgi edinmektedir. Bu sebeple form eksiksiz olarak doldurulmalı, ardından talep edilen evrakların sahte olmamasına özen gösterilmemelidir. Formda belirtilen bilgiler yanlış doldurulursa ve evraklar eksik olursa başvuru kabul edilmeyecektir. Evrakta sahtecilik yapılmasının ise cezai yükümlülüğünün olduğu unutulmamalıdır.

Macaristan vize başvuru formu oldukça büyük öneme sahiptir. Bu sebeple talep edilen evraklarla birlikte dosya içinde bulundurulmalıdır. Vize başvurusu aşamasında süre de belirtilmelidir. Örneğin, 30- 90 gün ikamet edileceği belirtilmişse bu süre sonunda vize geçerliliğini yitirecektir. Bu sebeple ülke topraklarında kalmak için oturma izni almak büyük önem taşıyor.

Macaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Ancak resmi bir evraktır. Bu sebeple belli şartlara dikkat edilerek doldurulması zorunludur. Öncelikle formu doldururken koyu renk bir tükenmez kalem kullanmalı, büyük harfler tercih edilmelidir. Harfler arasındaki boşluklar iyi ayarlanmalıdır. Yani okunaklı olmasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde yeterli bilgi edinilmeyecek ve form geçersiz sayılacaktır.

Formda kişisel bilgiler yer almaktadır. Soyadınız kısmına sadece soyadınız yazılmalı, ardına isminiz eklenmemelidir. İsminiz için yalnızca kullandığınız isim değil, kimlikte yer alan tam isminiz yazılmalıdır. Vize başvuru formunda kızlık soyadı, doğum yeri, doğum ülkesi, medeni durumu, uyruk, cinsiyet gibi özel bilgiler de istenmektedir. İstenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girildiğine emin olmak oldukça büyük önem taşır. Ayrıca vizenin cinsi belirtilmelidir.

Vizenin cinsi niçin talep edildiği ile ilgilidir. Bu noktada ulusal pasaport, diplomatik pasaport, resmi pasaport, hususi pasaport gibi seçeneklerden birini işaretlemek önemlidir. Bu noktada pasaportun cinsi önemlidir. Ayrıca mesleğiniz, gidilecek ülkeler gibi alanlar da doldurulur. Bazen Macaristan sınırlarında bazı kurum ve şirketlerden kişilere davetiye gelmektedir. Bu iş davetiyesi olabileceği gibi diplomatik ve resmi bir davetiye de olabilir. Kimi zaman da eğitim kurumlarından gelen davetiyeler mevcuttur. Böyle bir durum varsa vize başvuru formunda belirtilmelidir. Çünkü bu durum vize başvurusunun onaylanması sürecini hızlandırmaktadır.

Vize başvuru formunda davet gönderen kurumların adı, kişilerin soyadı ve adı belirtilmelidir. Macaristan sınırlarında bir akrabası olan ve ziyaret etmek için giden Türk vatandaşları ise akraba soyad ve adını formda tam ve doğru olarak belirtmelidir. Vize başvuru formu reşit olmayanlar için yasal velinin imzası ile kabul edilmektedir.

Macaristan Vize Başvuru Formu Hakkında

Macaristan vize başvuru formu oldukça önemli bir evraktır. Ülkeye giriş izni ve seyahat belgesidir. Başvuru formu üzerinde mutlaka son 3 ay içinde çekilmiş fotoğraf olmalıdır. Fotoğraf biometrik özelliklere sahip olmalıdır.

Yeşil ve hizmet pasaportuna sahip olan kişiler 30 günden fazla kalmamak şartıyla Macaristan sınırlarına vizesiz girebilirler. Ancak süre 30 ve 90 gün arasında ise vize başvurusu yapmak zorunludur. Vize başvuru formu, vize talebinde bulunan kişi tarafından imzalanmalıdır. Anck reşit olmayanlar için bu durum geçerli değildir.

Reşit olmayan kişilerin yasal velisi tarafından imzalanması gerekmektedir. Macaristan vize başvuru ve başvuru formu için herhangi bir ücret talep edilmez. Formu konsolosluktan temin edebilir, gerekirse internet üzerinden indirebilirsiniz. Ancak form doldurulduktan sonra konsolosluğa gidilerek bizzat teslim edilmelidir.