Macaristan Turistik Vize

Macaristan Turistik Vize

Macaristan, Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkeler arasında yer alması sebebiyle Avrupa vize zorunluluklarının tamamı Macaristan’da geçerlidir. Dolayısıyla gri, yeşil ve siyah renkli pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapmadan önce vize almak zorunda değildirler. Fakat Bordo renkli pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapılamamaktadır.

Macaristan, Schengen bölgesinde yer almaktadır. Bu sebeple de Schengen vizesinin alınması halinde, Macaristan’a da belirtilen süre boyunca giriş ve çıkış yapılabilmektedir. Bahsi geçen vize tipi her Avrupa ülkesinden alınabilmektedir.

Fakat vize başvuru merkezleri tarafından genellikle ilk giriş yapılacak ülkenin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla eğer gezi Macaristan’dan başlayacaksa, başvuru sahipleri Macaristan konsolosluğu vasıtasıyla başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidirler.

Macaristan Turistik Vize İşlemleri

Macaristan’a seyahat edecek olan kişilerin, seyahat amacına uygun olarak vize alması gerekmektedir. Eğer seyahat amacından farklı olarak başvuru yapılırsa, yapılan başvuru konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Bu nedenle kişi iş için gidiyorsa ticari, gezi amacıyla gidiyorsa turistik, yakınlarını görmek için gidiyorsa da aile ziyareti vizesi almak zorundadır. Bunun için de Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen koşullara uygunluk sağlanmalıdır.

Macaristan’a yapılan turistik vize başvurularının sonuçlanması için gereken ortalama süre 15 iş günüdür. VIP değerlendirme yapılabilmesi için konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Bu tür durumlarda da sonuç ortalama 1-5 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Fakat yatırılan tutar, vize başvurusunun sonucunu herhangi bir şekilde etkilememektedir.

Alınan vize ücretlerinin her biri, başvuruların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla başvurunun öne alınabilmesi için de daha çeşitli ücretler ödenmektedir.

Macaristan Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan turistik vizesi alabilmek için ilk olarak randevu alınması gerekmektedir. Her Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde olduğu gibi Macaristan Konsolosluğu da tüm başvuru kabul işlemleri için farklı kurumları görevlendirmiştir.

Vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılan başvuru kabul işlemleri, aynı şekilde başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş olan seyahat acenteleri ile de yapılabilmektedir. Başkonsolosluk veya Büyükelçilik yalnızca yapılan başvuruların değerlendirilmesinde görev almaktadır. Bunun dışındaki işlemler vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır.

Vize başvurusu yaparken, Macaristan Konsolosluğu’na ait olan orijinal web sitesi kullanılmalıdır. Site içerisinde yer alan ‘Book Appointment’ bölümünü kullanarak randevu alınması gerekmektedir. Randevu almak için, başvuru sahiplerinin kendine uygun tarihleri girmesi gerekmektedir. Bu tarihlerin sistem tarafından uygun görülmesi halinde randevu kabul edilmektedir. Bu aşamadan sonra da başvurulacak olan vize tipine ve vize süresine göre ücret belirlenmektedir. Ekranda çıkan banka hesap numaralarına da belirtilen tutarın transfer edilmesi gerekmektedir.

Vize ücretinin Macaristan Konsolosluğu’nun banka hesabına aktarılmasının ardından da randevu oluşturulmaktadır. Sonraki süreçte vize başvuru merkezine gitmeden önce gerekli olan tüm evrakların hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu evraklar da konsolosluğun internet sitesinde belirtilmiştir.

Macaristan Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

1. Vize Başvuru Formu

Vize başvurusu yapıldığında konsolosluk tarafından ilk olarak başvuru sahiplerinden Vize Başvuru Formu istenmektedir. Bu form, başvuru esnasında konsolosluğun internet sitesinden doldurulmaktadır ve elektronik olarak imzalanarak, teslim edilmelidir.

2. Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların seyahatten dönüşün tamamlanmasının ardından 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vize etiketinin yapıştırılabilmesi için de minimum 2 sayfalık boş alanının bulunması gerekmektedir.

3. Biometrik Fotoğraf

Başvuru esnasında, başvuru sahipleri son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet 3.5 x 4,5 cm ölçülerinde olan biometrik fotoğrafı başvuru merkezindeki yetkiliye teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca bu fotoğrafların daha önce herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmaması gerekmektedir.

4. Vize Talep Dilekçesi

Bahsi geçen dilekçe, başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurumun yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Dilekçe içerisinde kişinin şirket içerisindeki konumu, seyahat tarihleri, kişinin izinli olduğu tarihler gibi bilgiler yer almalıdır. Ayrıca dilekçenin imzalı ve de kaşeli olması şarttır. Aksi takdirde resmî belge niteliği kazanmamaktadır.

Mesleki Bilgiler

Başvuru sahiplerinin SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü, İşveren İzin Yazısı gibi belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Eğer başvuru sahipleri öğrenciyse, Öğrenci Belgesi alması gerekmektedir. Tüm belgelerin kaşeli ve imzalı olması şarttır.

Finansal Bilgiler

Turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin banka hesaplarında, Macaristan’da kalacakları süre boyunca harcayacakları paranın bulunması gerekmektedir. Bunun için de konsolosluk tarafından Hesap Dökümü veya Hesap Cüzdanı istenmektedir. Ayrıca maaş ile çalışan kişilerin son 3 aya ait olan maaş bordrolarını da getirmeleri gerekmektedir. Ek olarak bazı durumlarda bankanın İmza Sirküleri’ne de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Macaristan Turistik Vize Ücretleri

Macaristan’a seyahat edecek olan kişiler, seyahat sebebiyle bağlantılı olarak farklı vize çeşitlerine başvuru yapmaktadırlar. Fakat her vize tipinin ücreti birbirinden farklıdır. Vize ücretlerinin farklı olmasındaki ana neden, vize süresinin uzunluğudur.

Kişi kısa süreli bir turistik vize başvurusu yaptığında düşük ücretler öderken, uzun süreli ticari vizelerde yüksek ücretler ödemektedir. Ayrıca vize başvurularının reddedilmesi halinde kişiye para iadesi yapılmamaktadır. Bu da vize ücretlerinin farklı durumlar yüzünden artmasına neden olmaktadır. Bu ve bunun gibi bilgiler için Macaristan Konsolosluğu’na ait olan resmi web sitesi ziyaret edilebilir ve detaylı bilgi alınabilir.