Macaristan Ticari Vize

Macaristan Ticari Vize

Macaristan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusu yapmak ve sonucunda da vize edinmek zorundadırlar. Fakat Gri, Yeşil veya Siyah pasaportlara sahip olan kişiler için bu durum geçerli değildir. Yalnızca Umuma Mahsus pasaport hamillerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapılmasına izin verilmemektedir.

Macaristan, Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almakta olduğu için her Avrupa Birliği standartları Macaristan için de geçerlidir. Ayrıca Schengen ülkeleri arasında da yer almaktadır.

Dolayısıyla Schengen vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ayrı bir vize başvurusunda bulunmaksınız Macaristan’a da giriş yapabilmektedirler. Fakat bu vize başvuruları genellikle ilk olarak giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğuna yapılmaktadır. Dolayısıyla eğer kişi seyahatine Macaristan’dan başlayacaksa, Macaristan Konsolosluğu’ndan vize alması tavsiye edilmektedir.

Macaristan Ticari Vize İşlemleri

Macaristan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının birtakım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İlk olarak her başvuru sahibi, kendi seyahatiyle alakalı olan vize tipini seçmelidir. Eğer Macaristan’a iş için gidilecekse ticari vize başvurusu, eğer gezi amacıyla gidilecekse turistik vize başvurusu, eş-dost ziyaret edilecekse de aile ziyareti vizesi alınmalıdır.

Macaristan Konsolosluğu’na yapılan vize müracaatları ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Fakat yüksek sezon gibi dönemlerde bu süre uzayabilmektedir. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerine 1- 1,5 ay kala vize başvurusu yapması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu sonuçlanmadığı için ülkeye giriş yapılmasına izin verilmemektedir.

Macaristan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan ticari vizesi alınabilmesi için konsolosluk tarafından istenen belgelerin hazır hale getirilmesi şarttır. Bundan farklı olarak, başvuru oluşturabilmek için de ilk olarak randevu alınması gerekmektedir. Bunun için Macaristan Konsolosluğu’na ait olan resmî web sitesi kullanılmalıdır.

Siteye giriş yapılmasının ardından ‘Book Appointment’ bölümü bulunmalı ve sonraki işlemlerin tamamı bu menüden yapılmalıdır.

Randevu alırken, başvuru sahiplerinin Vize Başvuru Formu doldurması gerekmektedir. Formun doldurulmasının ardından çıktısının alınması ve elektronik olarak imzalanması gerekmektedir. Bundan farklı olarak başvuru sahipleri kendilerine en uygun olan randevu tarihini belirledikten sonra, vize ücretini konsolosluğun banka hesabına aktarması gerekmektedir.

Banka hesap bilgileri, randevu alma sürecinde başvuru sahiplerinin karşısına çıkartılmaktadır. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra, e-posta adresine gönderilen makbuzun da bir çıktısı teslim alınmalıdır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından da konsolosluk tarafından istenen evraklar hazırlanmaya başlamalıdır.

Macaristan Ticari Vize Gerekli Evraklar

1. Pasaport

Macaristan’dan dönüş yapılmasının ardından kullanılan pasaportun minimum 3 ay daha geçerli olması şarttır. Ayrıca vize başvurunun onaylanması halinde damga basılacağı için de en az 2 sayfalık boş bir alan bulunmalıdır.

2. Biometrik Fotoğraf

Yakın tarihlerden beri her vize başvurusunda, başvuru sahiplerinden biometrik fotoğraf istenmeye başlamıştır. Bu nedenle başvuru yapan kişiler en fazla 6 ay önce çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğrafı 3.5 x 4,5 cm ölçülerinde olmak şartıyla vize başvuru merkezi yetkilisine teslim etmelidir.

3. Vize Başvuru Formu

Randevunun alınmasının ardından Macaristan Konsolosluğu’na ait olan web sitesinden bu belgeye erişim sağlanabilmektedir. Belge tamamen belirtilen dilde doldurulmalıdır. Uygunluğun sağlanmaması halinde evrak kabul edilmemektedir. Aynı zamanda sistem üzerinden doldurulduğu için de bir çıktısının alınması ve randevu tarihinde getirilmesi gerekmektedir.

4. Talep Dilekçesi

Talep dilekçesi, işveren tarafından hazırlanmaktadır. Başvuru yapan kişilerin işverenleri ya da kurumdaki yetkili kişileri bu belgeyi hazırlamalı ve içerisine de kişinin izinli olduğu tarihler, şirket içerisindeki pozisyonu, maaşı, seyahat tarihleri gibi bilgileri eklemelidir. Ayrıca kaşeli ve imzalı olmalıdır.

5. Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumu gösteren belgeler Banka Hesap Dökümü ve Hesap Cüzdanı’ndan oluşmaktadır. Ayrıca son 3 aya ait olan maaş bordrosunun da aynı şekilde yetkiliye teslim edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kullanılan bankanın İmza Sirküleri de istenmektedir. Bu tür ihtimalleri karşı bu belgenin temin edilmesi tavsiye edilmektedir.

6.Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Mesleki durum belgeleri arasında SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Gİriş Bildirgesi bulunmaktadır. Bu evrakların ilgili kurumlardan alınması gerekmektedir. Ayrıca randevu tarihine gelinmeden önce başvuru sahiplerinin Seyahat Sağlık Sigortası da yapması gerekmektedir. Sigortanın yapılmasının ardından poliçenin bir nüshasının kullanılacak olan evrakların arasına eklenmesi ve yetkiliye ibraz edilmesi şarttır.

Macaristan Ticari Vize Ücretleri

Vize ücretlerinin değişmesine sebep olan birbirinden farklı nedenler bulunmaktadır. Eğer kişi Konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri eksik bir şekilde hazırlar ve teslim ederse, başvurusu direkt olarak iptal edilmektedir. Bunun ardından da iade işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Kişi vize alabilmek için tekrardan başvuru yapmak durumundadır. Bunun haricinde, vizenin süresine bağlı olarak da vize ücretleri değişiklik göstermektedir. Kişi uzun süreli bir aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunuyorsa, ödeyeceği ücret de bu süreyle doğru orantılı olarak artmaktadır.

Eğer kısa süreli bir ticari vize başvurusu yapılacaksa da ödenmesi gereken ücret de aynı şekilde süreyle doğru orantılı olarak azalmaktadır. Bunun için randevu alırken sistemde yer alan ücretler dikkate alınmalıdır ve randevu almadan önce belirtilen ücretin Macaristan Konsolosluğu’na ait olan banka hesabına aktarılması gerekmektedir.