Macaristan Schengen Vizesi

Macaristan Schengen Vizesi

Schengen Sözleşmesi 1995 yılında imzalanmıştır ve sözleşmeye katılan devletlerin vatandaşları, üye ülkelerin topraklarında herhangi bir kısıtlama olmadan dolaşım hakkı kazanmıştır. Fakat bu durum Schengen Sözleşmesi’ne katılan ülkeler için geçerlidir.

Belirtilen bölgede yer almayan Türkiye Cumhuriyeti gibi ülkelerin vatandaşları, Schengen ülkelerine giriş yapabilmek için Schengen vizesi almak zorundadırlar. Aksi takdirde herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapılamamaktadır.

Macaristan Schengen Vize İşlemleri

Schengen vizesini almak zorunda olan kişiler 180 günlük bir zaman içerisinde maksimum 90 gün boyunca vizeyi kullanabilmektedir. Bu süre uzatılamadığı için, 90 günün dolmasının ardından ülkeden ayrılmak şarttır. 180 günün dolmasının ardından tekrardan vize başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca Schengen Sözleşmesi’ne katılan ülkelerin haricindeki ülkelerin vatandaşları, ilk olarak vize aldığı ülkeye giriş yapmalıdırlar. Schengen vizesinin süresine bağlı olarak kişi, bulunduğu ülkeden farklı bir Schengen ülkesine seyahat edebilmektedir.

Sürekli bilgi iletişimi sağlanabilmesi için Schengen Information System (Schengen Bilgi Sistemi) adlı sistem kurulmuştur. Bu sisteme yalnızca Schengen Sözleşmesi’ne tabii olan ülkeler tarafından yetkilendirilmiş olan makamların erişimi bulunmaktadır.

Schengen vizesi alan ve bu vize ile üye ülkeleri gezen kişilerin seyahat planına ilişkin bilgilere bu sistemden erişim sağlanmaktadır. Bu sayede kişinin kalan vize süresi, giriş-çıkış tarihleri, hangi ülkelerde bulunduğu gibi bilgilerin tamamı yetkili makam tarafından kontrol edilebilmektedir.

Macaristan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir Schengen ülkesine seyahat edecek olan kişiler sözleşme gereği Schengen vizesi almak zorundadırlar. Bunun için de ilk giriş yapılması planlanan ülkenin konsolosluğu tercih edilmelidir. Macaristan üzerinden diğer Schengen ülkelerine seyahat edecek olan kişilerin vize başvurusunu Macaristan Konsolosluğu’na yapması gerekmektedir. Aksi takdirde Schengen vizesi verilse bile, diğer ülkelere giriş ve çıkışlarda birtakım sıkıntılar meydana geleceği için seyahat planı aksayabilmektedir.

Schengen vizesi alabilmek için ilk olarak konsolosluğun resmi internet sitesinden randevu alınması gerekir. Başvuru yapacak olan kişiler siteye girerek, ‘Book Appointment’ bölümünü seçmeli ve sistem tarafından istenen kişisel bilgilerini girmelidir. Bilgilerin her birinin eksiksiz olarak doldurulmasından sonra ödeme sayfasına geçilmektedir. Belirtilen banka hesap numarasına belirlenen tutarın aktarılması ile randevu alınmış olmaktadır. Bu işlemden sonra başvuru sahiplerinin istenen evrakları hazır hale getirmesi gerekmektedir.

Macaristan Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

1. Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu online sistemler üzerinden doldurulmakta olan bir formdur. Dolayısıyla randevu alındıktan sonra elektronik ortamda form doldurulmalı ve sonrasında çıktısı alınmalıdır. Son olarak da ilgili olan yerlerin başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

2. Biometrik Fotoğraf

Schengen vizesi alabilmek için 2 adet son 6 aylık dönemde çekilmiş olan fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır. Fotoğrafların pasaport formatına uygun olarak hazırlanması ve kişinin net bir şekilde görünür olması gerekmektedir. Ayrıca daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olmamalıdır.

3. Pasaport

Kullanılacak olan pasaportun içerisinde minimum 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Ayrıca planlanan Schengen ülkelerine yapılacak seyahatin bitmesinin ardından pasaportun 3 ay kadar daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Gerekli şartlara uymayan pasaportlar randevu tarihinden önce değiştirilmelidir.

4. Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası 30.000 Euro’luk bir teminat sağlamaktadır. Seyahat sırasında kişinin başına herhangi bir sağlık problemi gelme ihtimaline karşılık olarak konsolosluk tarafından bu sigortanın yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu sigorta acenteler tarafından yapılabileceği gibi, bankalar aracılığıyla da yapılabilmektedir.

5. Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumun detaylı olarak gösterilebilmesi için başvuru sahiplerinden Banka Hesap Dökümü istenmektedir. Ayrıca SGK Hizmet Dökümü ve mal varlığıyla ilişkili belgeler de konsolosluk tarafından istenmektedir. Başvuru sahibinin banka hesabında da minimum 5.000 TL bulunmalıdır. Bu tür şartların sağlanması halinde Schengen başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

6. Seyahat ve Konaklama Bilgileri

Bu bilgileri temin edebilmek için gidiş ve dönüş uçak biletleri hazır hale getirilmelidir. Ayrıca konaklama gerçekleştirilecek olan yerlerin, ön rezervasyon bilgileri de vize başvuru merkezindeki yetkili kişi ile paylaşılmalıdır. Bu tür bilgilerin paylaşılması zorunludur ve belirtilen evraklardan herhangi birinin eksik olması halinde yapılan vize başvuruları direkt olarak reddedilmektedir.

Macaristan Schengen Vizesi Ücretleri

Schengen Sözleşmesi, üye ülkelerin daha farklı ülkelere seyahat edebilmeleri amacıyla imzalanmıştır. Fakat üye ülkeler dışında kalan ülkeler de bu haktan faydalanmaya başlamışlardır. Her ne kadar geniş kapsamlı bir vize türü olsa da tek tip vizeler ile benzer fiyatlarda alınabilmektedir.

Schengen vizesinin ücretini bazı hususlar artırıp, azaltabilmektedir. Bunlardan ilki vize başvurularının iptal edilmesidir. Gerekli görülen evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmemesi halinde vize başvuruları iptal edilmekte ve yatırılan başvuru ücreti kişiye iade edilmemektedir. Dolayısıyla vize alabilmek için yeniden başvuru yapılması gerekir.

Ücretlerin değişmesine neden olan bir diğer etken ise, vize süresidir. Eğer kişi kısa süreli bir Schengen vizesi talep ediyorsa düşük ücret ödeyecekken, uzun süreli vize başvurularında daha yüksek ücret ödemektedir. Bu ve bunun gibi ücret detaylarının tamamına internet sitesinden alınan randevu esnasında ulaşmak mümkündür.

Bu nedenle başvuru yapacak olan kişiler randevu almadan önce seyahat planına uygun olacak şekilde tarihleri belirlemeli ve buna göre ödeme yapmalıdırlar.