Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi

Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversitelere genel sınavlarla girilmektedir. Fakat Macaristan’da sınav puanına göre öğrenci alımı yapılmamaktadır. Ülke içerisinde yer alan üniversitelerde yazılı ve sözlü mülakatlar yapılmaktadır.

Öğrenci adayları bu mülakatlar sırasında ideallerini ve istediği okulun niteliklerini belirtmektedir. Açıklamaların uygun görülmesi halinde de öğrenci kabulü gerçekleşmektedir. Dolayısıyla eğitim kalitesi artmakta ve öğrenciler tarafından tercih edilme oranı da artış göstermektedir.

Macaristan Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Macaristan Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Avrupa Birliği vize standartlarının tamamı Macaristan Devleti’nde de uygulanmaktadır. Bu nedenle Macaristan’a Hususi, Diplomatik veya Görevli pasaportlarına sahip olan kişiler vizesiz olarak girebilmektedirler. Umuma Mahsus isimli pasaporta sahip olan kişiler de vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Çeşitli seyahat sebeplerini baz alarak hazırlanan vize tipleri arasında bulunan öğrenci vizesine de başvuru yapabilmek için bazı kriterlere uygunluk sağlanmalıdır. Başvuru sahipleri ilk olarak sistem üzerinden randevu almalıdır. Randevu sonrasında diğer işlemler başlamaktadır. Fakat bunun için önceden Macaristan’da bulunan eğitim kurumu ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenci eğitim vizesi alabilmek için öncelikle Macaristan Konsolosluğu tarafından kullanılan web sitesine giriş yapılmalı ve online randevu bölümünden randevu tarihi belirlenmelidir.

Randevu tarihi belirlenirken kullanıcılardan başvuru yapılacak vize tipinin ve vize süresinin belirtilmesi istenmektedir. Bu işlemden sonra ödeme sayfasına geçilmekte ve vizenin tipine, süresine göre de vize ücreti belirlenmektedir. Bu ücretin konsolosluğun hesabına aktarılmasıyla da randevu alınmış olmaktadır. Bu işlemden sonra Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır.

Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Macaristan Konsolosluğu, herhangi bir vize tipine başvuru yapılması halinde çeşitli evrakların hazırlanmasını talep etmektedir. Macaristan’da eğitim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de bu evrakları hazır hale getirmekle yükümlüdür. Evrakların hazır olmaması veya eksik olması durumunda yapılan başvurular kabul edilmemekte ve tekrardan başvuru yapılması gerekmektedir.

1. Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların içerisinde en az 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Ayrıca Macaristan’dan dönüldüğü tarihten itibaren en az 3 ay daha pasaportun geçerliliğinin bulunması şarttır. Eğer pasaport herhangi bir şekilde fiziksel zarar görmüşse, kurum tarafından kabul edilmemektedir. Gerekli şartları sağlamayan pasaportlar başvuru öncesinde değiştirilmelidir.

2. Öğrenci Belgesi

Öğrenci vizesi alabilmek için gerekli olan en önemli belge öğrenci belgesidir. Eğer öğrencilik bittiyse ve kişi mezun olduysa, son okuldan alınmış olan mezuniyet diplomasının orjinali ve fotokopisi hazır hale getirilmelidir.

3. Biometrik Fotoğraf

Başvurularda kullanılmak üzere 2 adet 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olan fotoğraf istenmektedir. Teslim edilecek olan fotoğrafların daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması şarttır.

4. Kabul Mektubu

Başvurunun kabul edilebilmesi için Macaristan’da bulunan eğitim kurumu ile iletişime geçilmiş olması gerekmektedir. Bu kurumdan da başvuru sahibine Kabul Mektubu gönderilmelidir. Aksi takdirde öğrenci vizesi başvurusu tamamlanamamaktadır.

5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Başvuru sürecinin olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için öğrencinin ailesinin geçim kaynaklarıyla ilgili belgeler kurum yetkilisi ile paylaşılmalıdır. Anne ve babaya ait banka cüzdanlarının fotokopisi ve varsa tapu, ruhsat gibi evrakların da fotokopisi hazırlanmalıdır.

Bunun haricinde tüm masraflar ebeveynler tarafından karşılanacak ise buna dair bir dilekçe oluşturulmalıdır. Ayrıca başvuru yapmadan önce başvuru sahibinin banka hesabında minimum 4.000 TL’lik bir bakiye olmalıdır. Bu bakiyenin görülebilmesi için konsolosluk tarafından başvuru sahibinin Banka Hesap Dökümü istenmektedir. Ek olarak da ilgili bankanın İmza Sirküleri imzalı ve kaşeli bir şekilde alınmalı, yetkili kuruma teslim edilmelidir.

6. Diğer Evraklar

Macaristan’da sağlık sorununun meydana gelmesi halinde tüm problemlerin karşılanabilmesi için Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılmalı ve poliçenin kullanılacak diğer evrakların arasına konulması gerekmektedir. Macaristan’daki okulun veya kursun masraflarının önceden ödendiğine dair dekont da gerekli evraklar arasında bulunmalıdır.

Nerede kalınacağı ve haftada kaç saat eğitim görüleceği de ayrı bir dilekçe ile konsolosluğa belirtilmelidir. Son olarak, başvuru sahibi eğer 18 yaşından küçükse anne ve baba tarafından muvafakatname hazırlanmalıdır. Bu belge de noter tarafından tasdiklenmelidir.

Macaristan Öğrenci Eğitim Vizesi Ücretleri

Macaristan’a seyahat edecek olan kişiler başvuruda bulundukları vize tipine göre farklı ücretler ödemektedirler. Kısa süreli olarak Macaristan’a seyahat edecek olan kişiler az ücret ödediği gibi, uzun süreli vize başvurusunda bulunan kişiler daha yüksek vize ücretleri ödemekle yükümlüdürler. Fakat her ülkede olduğu gibi Macaristan Devleti’nde de öğrencilerin eğitim görmesi desteklenmektedir. Bu yüzden vize ücretleri düşük tutulmuştur.

Macaristan Konsolosluğu’na yapılan vize müracaatlarında başvuru sahiplerinin birtakım evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu evrakların herhangi birinin belirtildiği şekilde hazırlanmaması halinde yapılan başvurular, değerlendirme sırasında reddedilmektedir. Konsolosluk tarafından reddedilen başvuruların ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir.

Dolayısıyla kişi vize alabilmek için yeniden randevu almalı ve aynı vize ücretini tekrardan konsolosluğun banka hesabına yatırmalıdır. Bu da vize ücretini büyük ölçüde değiştirmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için konsolosluk tarafından talep edilen her belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.