Macaristan İzmir Konsolosluğu

Macaristan İzmir Konsolosluğu

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer alan Macaristan, aynı zamanda Schengen ülkeleri arasında da bulunmaktadır. Bu nedenle vize müracaatlarının tamamında Avrupa Birliği standartları uygulanmaktadır.

Benzer şekilde Schengen sözleşmesi kapsamındaki her türlü standart dahilinde Macaristan’a giriş yapılabilmektedir. Bu sebeple Schengen vizesine sahip olan kişiler birçok ülkede olduğu gibi Macaristan’a da ayrı bir vize almadan giriş yapabilmektedirler.

Macaristan Devleti’ne giriş yapacak olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat bu durum sadece gri, siyah veya yeşil renkli pasaport sahiplerini kapsamaktadır. Bu pasaportların dışında kalan bordo renkli pasaport sahipleri bu uygulamaya tabii değillerdir.

Macaristan dahil olmak üzere, tüm Avrupa ülkelerine vize alarak giriş yapabilmektedirler. Bu nedenle vize müracaatında bulunulması ve gerekli olan koşulların sağlanması gerekmektedir.

Macaristan İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

Türkiye’nin geneline yayılmış olan çok sayıda konsolosluk bulunmaktadır. Her ülkede olduğu gibi Macaristan Devleti’ne ait olan konsolosluklar da Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde ikamet eden kişilerin çeşitli evrak işlemlerine yardımcı olmaktadırlar.

Bunlara ek olarak önceki dönemlerde vize başvuruları da konsolosluklar vasıtasıyla yapılabilmekteydi. Fakat büyükelçilikler ve başkonsolosluklar tarafından tüm vize müracaatları farklı kurumlara devredilmiş durumdadır. Bu nedenle Macaristan vize başvurusu yapacak olan kişilerin yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bunun haricinde yoğun sezonlarda akredite edilmiş olan seyahat acenteleri de tercih edilerek, vize başvurusu yapılabilmektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Vize başvurusunun ilk adımında öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu alınmadan vize müracaatı başlatılamamaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ait olan internet sitesine girmesi gerekmektedir.

Siteye giriş yapılmasının ardından üst köşede bulunan ‘Book Appointment’ veyahut da ‘Online Randevu’ butonları seçilerek, bu kısımdan randevu alınmalıdır.

Randevu alınabilmesi için öncelikle kişiden Vize Başvuru Formu doldurulması istenmektedir. Formun doldurulmasının ardından, randevu tarihinde teslim edilebilmesi için de çıktısı alınmalı ve de imzalanmalıdır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından kişisel bilgiler ve seyahat ile ilişkili bilgiler sisteme girilmelidir.

Talep edilen vize türü ve vize süresi de belirtilmelidir. Bu detayların yazılması ile birlikte sistem tarafından otomatik olarak vize ücreti belirlenmektedir. Bu nedenle vize tipi ve süresi eksiklik olmayacak şekilde belirtilmelidir.

Sistem üzerinden randevu alınmasının ardından başvuru sahiplerinin birtakım belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Büyükelçilik tarafından talep edilen bu belgelerin tamamının belirtildiği şekilde hazırlanması şarttır. Fakat vize tiplerine göre bu belgelerde birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Dolayısıyla istenen evraklar hazırlanırken büyük özen gösterilmelidir. Ayrıca bu süreç meşakkatli olduğu için çoğu kişi tarafından vize danışmanlık firmaları tercih edilmektedir.

Bahsi geçen firmalar, başvuru sahibi adına neredeyse tüm işlemleri gerçekleştirmektedirler. Süreç hakkında geniş bilgi sahibi oldukları için, konsolosluk tarafından talep edilen evrakların tamamını eksiksiz şekilde hazırlamakta ve randevu tarihinde yetkiliye sunmaktadırlar. Bu da sürecin en iyi şekilde tamamlanmasını sağlamakta ve vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini büyük ölçüde artırmaktadır.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Vize başvurularında öncelikle vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Randevu alırken belirtilen detaylara bağlı olarak bir ücret oluşturulmaktadır. Ücretin ödenmemesi halinde randevu alınamamaktadır. Bu nedenle randevu esnasında ekranda belirtilen tutar, ilgili konsolosluğun banka hesabına aktarılması gerekmektedir.

Transfer işlemi gerçekleştikten sonra da e-posta yolu ile gönderilmiş olan elektronik makbuzun çıktısı alınmalıdır. Bu makbuz, randevu tarihinde teslim edilecek olan diğer evrakların arasına koyulmalı ve randevu tarihinde yetkiliye teslim edilmelidir.

Macaristan vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin bazı sebepleri bulunmaktadır. Başvuru yapan kişilerin belirttiği sürelere bağlı olarak ücretler değişmektedir. Kısa süreli bir turistik vizenin ücreti düşük olacağı gibi, uzun süreli bir çalışma vizesinin ücreti bir hayli yüksek olabilmektedir. Bu artış tamamen süre ile doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin randevu alırken doğru bir şekilde süreyi belirtmesi gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluk ile birtakım sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Konsolosluk tarafından talep edilen evrakların eksik veya yanlış bir şekilde teslim edilmesi halinde yapılan kontroller neticesinde başvurular reddedilmektedir.

Vize alabilmek için de kişinin tekrardan randevu alarak, başvuru yapması gerekmektedir. Daha önceden yatırılmış olan ücret iade edilmeyeceği için, tekrardan konsolosluğun banka hesabına ücretin yatırılması gerekmektedir. Bu da ekstra külfet oluşturmaktadır. Bu sorundan kaçınmak için talep edilen tüm evrakların en doğru şekilde hazırlanması şarttır.