Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, resmi işlemlerin, evrakların ve vize işlemlerinin gerçekleştirilip çeşitli izinlerin alındığı merkezdir. Başkonsolosluk Türkiye’de bulunan Macaristan uyruklu bireylere hizmet etmektedir. Ayrıca Türk vatandaşlarının ve diğer ülke vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirmekte olan resmi kurumdur.

Çeşitli evrakların giriş ve çıkışı, diplomasi ile ilgili durumlar İstanbul Büyükelçiliği binasında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, ulusal vize işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Ulusal vize, Macaristan sınırlarında uzun süreli, belki de daimî olarak, ikamet etmek amacıyla alınan vize çeşididir. Bu vize yalnızca İstanbul ve Ankara’dan alınır. Schengen olarak tabir edilen geçici vize başvuruları diğer illerdeki yetkili konsolosluklarca gerçekleştirilebilir. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu yıllardan beri İstanbul’da hizmet vermekte ve resmi işlemleri gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği, vize işlemlerini gerçekleştiren resmi kurumdur. Vize işlemleri için öncelikle vize başvuru formunun doldurulması büyük önem taşımaktadır.

Vize başvuru formu başvuruda bulunan vatandaş hakkında önemli bilgilerin toplanmasını sağlar. Bilgilerin yanlış ya da eksik aktarılması halinde vize başvurusu reddedilir. Bu sebeple vize başvuru formunu itinayla doldurmak önemlidir. Formu doldururken resmi evrak doldurma kurallarına da uyulması gerekir. Form 4 sayfalık olup, başkonsolosluk tarafından hazırlanmıştır.

Formu konsolosluktan temin edebilir, gerekirse internet üzerinden indirerek doldurabilirsiniz. Formu teslim ederken başvuruda bulunan kişinin imza atması gerekmektedir. Başvurularda genellikle bizzat başvuru kabul edilir. 12 yaşından küçük olan vatandaşların yasal velisinin imzası alınmaktadır. Vize başvurusu formu yanında vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi gibi evraklar da talep edilir.

Evrakların sahte olmaması herhangi bir cezai işlemin devreye girmemesi adına büyük önem taşır. Evraklar ve form teslim edildikten sonra biometrik parmak izi alınmaktadır. Bu aşamada biometrik parmak izi ile ayrıntılı tarama yapılır. Böylece Macaristan sınırlarına girerken herhangi bir engelin bulunup bulunmadığı, evrakların ne kadar doğru olduğu hakkında fikir sahibi olunmaktadır.

Başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra kısa süre içinde vize talebinin kabul edilip edilmediğine dair geri dönüş yapılmaktadır. Geri dönüşler genellikle telefon ya da mail adresi yolu ile gerçekleşmektedir. Macaristan konsolosluğu vize başvurusu için belli şartlar sunmaktadır. Bu şartlar yerine geldiği taktirde başvurular genelde kabul edilir. Seyahat amacını kanıtlamayan vatandaşların vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır. Uçak biletleri öneli evraklar arasındadır. Vize bitim tarihi ile uyumlu olan dönüş bileti başvurunun kabul edilmesini destekleyecektir.

Yasal suç teşkil eden herhangi bir durumda da başvurular reddedilir. Ülkeye giriş yasağı olan kişilerin vize başvuruları da Macaristan Başkonsolosluğu tarafınca reddedilir. Bazen de ekonomik yetersizlikten dolayı ret gerçekleşebilir.

Belirtilen sürede Macaristan topraklarında geçimini sağlayacak maddi gelire sahip olan vatandaşların başvuruları dikkate alınmaktadır. Başkonsolosluktan gelen ret cevabına itiraz hakkı bulunmaktadır. Evrakları tamamlayan, eksik ya da yanlış bilgileri düzelten kişilerin başvuruları yeniden değerlendirilir.

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği Vize Randevu

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği oldukça yoğun olarak işlem yapan resmi kurumdur. Özellikle vize işlemleri için talep oldukça fazladır. Bu yoğunluktan kaynaklı sorunların yaşanmaması adına randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevular genellikle mail yolu ile talep edilir. Maile karşılık olarak ise büyükelçilik tarafından randevu tarihi ve saati bildirilir.

En yakın zamana verilen randevu tarihi oldukça önemlidir. Randevu tarihinde ve tam saatinde Macaristan İstanbul Büyükelçiliğine giderek işlemler başlatılabilir. Randevu tarihi kimi zaman vatandaşların isteği de dikkate alınarak belirlenebiliyor. Uygun olduğu saati belirten vatandaşın görüşü dikkate alınmaktadır.

Randevu saatinde başkonsolosluğa giden vatandaşlar vakit kaybetmemek adına vize başvuru formunu önceden doldurabilirler.

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Macaristan İstanbul Büyükelçiliği vize ücretleri Macaristan tarafından diplomatik olarak belirlenmektedir. Ücretler tamamen Macaristan sınırlarında ikamet etme karşılığında alınmaktadır.

Belirlenen ücretler standart olup, diğer konsolosluklarda da aynıdır. Vize ücretlerine aracı kurumun talep ettiği ücret dahil değildir. Vize ücreti bizzat konsolosluk binasına verilmektedir. Ücret, vize başvurusunun kabul edildiğine dair cevap geldikten sonra alınır.

Ücretin miktarına dair bilgilendirme önceden yapılmaktadır. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu vize ücretleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar bizzat iletişim kurabilirler.

Konsolosluk yetkililerince gerekli bilgilendirme sağlanmaktadır. Vize süresi bittikten sonra tekrar oturma izni alarak Macaristan sınırlarında kalmaya devam eden vatandaşlar tekrar belli bir miktar ücret ödemek durumunda kalmaktadır.