Macaristan Fahri Konsoloslukları

Macaristan Fahri Konsoloslukları

Macaristan Schengen Sözleşmesi’ne ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Macaristan’a seyahat edecek olan kişiler ülkeye giriş yapabilmek için Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde hareket etmelidirler. Bunun için de Umuma Mahsus adlı pasaporta sahip olan kişilerin vize müracaatında bulunması gerekmektedir. Vize alınamaması halinde Macaristan’a giriş yapılamamaktadır.

Macaristan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasında vize muafiyetine yönelik birtakım sözleşmeler yapılmıştır. Yapılan sözleşmeler ile birlikte Siyah, Gri veya Yeşil renkli pasaportlardan herhangi birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları direkt olarak Macaristan’a giriş yapabilmektedirler. Fakat bu hak 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün ile sınırlandırılmıştır. 90 günün dolmasının hemen ardından tekrardan ülkeye giriş yapabilmek için 180 günlük periyodun tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrardan Macaristan’a seyahat edilememektedir.

Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya’da yer alan Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu, yalnızca Antalya, Burdur ve Isparta’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermektedir. Bunun haricinde Türkiye’de ikamet eden farklı uyruklu kişiler de belirtilen şehirlerde bulunmak şartıyla konsolosluktan hizmet alabilmektedir. Ek olarak Macaristan vatandaşları da gerekli olan evrak işlemlerini konsolosluk vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedirler.

Antalya Fahri Konsolosluğu Pazartesi- Cuma günleri yalnızca saat 09:00 / 16:45 arasında hizmet vermektedir. Bu saatler dışında telefon yoluyla görüşme de yapılamamaktadır. Bu nedenle her türlü işlemin mesai saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir.

Son dönemlerde Macaristan Başkonsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği tarafından vize başvuru işlemlerinin büyük bir kısmı vize başvuru merkezlerine devredilmiştir. Bu sebeple direkt olarak Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapılamamaktadır.

Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir merkezli olarak görev yapan Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu sadece Çanakkale, İzmir, Aydın, Manisa ve Balıkesir’de ikamet eden kişilere hizmet vermektedir. Bu hizmetten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişiler ve Macaristan vatandaşları faydalanabilmektedirler.

Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu’nun çalışma saatleri günlere göre değişiklik göstermektedir. Pazartesi- Perşembe günleri 09:00 / 16:30 saatleri arasında hizmet verirken, Cuma günleri 09:00 / 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatlerin dışında telefon yoluyla görüşme de sağlanamamaktadır. Dolayısıyla her türlü evrak işlemi için belirtilen saatler tercih edilmelidir.

Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Büyük bir alana hitap eden Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, 9 ilde ikamet eden vatandaşlara hizmet vermektedir. Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Mersin, Şanlıurfa gibi illerde bulunan kişiler her türlü evrak işlemini konsolosluk vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedirler.

Fakat yakın tarihlerden beri büyükelçilik tarafından vize başvuru işlemleri, vize başvuru merkezlerine devredilmiştir. Bu nedenle konsolosluk aracılığıyla vize başvurusu yapılamamaktadır. Fakat bilgi alabilmek için Pazartesi- Cuma günleri 09:00 / 17:00 saatleri arasında Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu ile iletişime geçilebilmektedir.

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu

Karadeniz Bölgesi’nin büyük çoğunluğuna hizmet veren Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu, yalnızca 09:00 / 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bayburt, Giresun, Artvin, Gümüşhane, Trabzon, Rize veya Ordu’da oturan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluktan hizmet alabilmektedirler. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler ve Macaristan Devleti vatandaşları da her çeşit evrak işlemini konsolosluk vasıtasıyla gerçekleştirebilir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği ve Macaristan İstanbul Büyükelçiliği tarafından vize müracaatları farklı kurumlara yönlendirilmiş durumdadır. Bu nedenle Macaristan vizesi için başvuru yapacak kişiler vize başvuru merkezleri veya çeşitli seyahat acenteleriyle iletişime geçmektedirler.

Dolayısıyla direkt olarak Fahri konsolosluklarından hizmet alınamamaktadır. Fakat vize başvurusu yapacak olan kişiler konsolosluklarla iletişime geçerek, süreç hakkında bilgi alabilmektedirler.

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu Pazartesi- Perşembe günleri 09:00 / 16:30 saatleri arasında, Cuma günleri ise 09:00 / 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden farklı ülkelerin vatandaşları konsoloslukla iletişime geçebilmektedirler. Fakat vize başvuruları farklı kurumlara devredilmiş olduğu için, direkt olarak konsolosluğa vize müracaatı yapılamamaktadır.

Macaristan vizesi alabilmek için öncelikle Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesine girilmelidir. Sonrasında da site üzerinden Başvuru Formu doldurularak, randevu alınmalıdır.

Randevu tarihine kadar da konsolosluk tarafından talep edilen evraklar hazır hale getirilmelidir. Talep edilen belgelerin eksik veya yanlış olması halinde de yapılan vize başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle konsolosluk tarafından istenen her belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.