Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Macaristan Ankara Büyükelçiliği çeşitli resmi işlemlerin yürütüldüğü diplomatik kurumdur. Türkiye sınırlarında bulunan Macaristan uyruklu vatandaşların resmi işlemlerinde sorumludur. Ayrıca Türk vatandaşlarının ve diğer farklı ülkelerin uyruğuna sahip vatandaşların resmi işlemlerinden de sorumludur.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, vize işlemleri, vatandaşlık işlemleri, kayıt işlemleri, oturma izni talebi gibi işlemlerinde önemli derecede yetki sahibidir. Vize işlemleri konusunda oldukça sık başvuru yapılan resmi kurumdur. Bu noktada uzun süreli yani ulusal vize almak için Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak zorunludur.

Schengen adıyla da bilinen kısa süreli seyahat izni için Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru şart değildir. Diğer şehirlerdeki yetkili konsolosluklara ulaşarak form doldurmak yeterlidir. Ankara Büyükelçiliği her konuda daha detaylı olarak hizmet vermekte ve genel çerçevedeki resmi işlemlerin yürütülmesini sağlamaktadır.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Macaristan sınırlarına herhangi bir sebeple ziyarete gitmek isteyen vatandaşlar, Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak zorundadır. Özellikle uzun süreli vize için yetkili illerdeki konsolosluklar geçerli kabul edilmez. Çünkü bu vize aynı zamanda ulusal vizedir. Ankara Büyükelçiliği kısa süreli vize işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Büyükelçiliğe başvuru için ulaşan vatandaşlara vize başvuru formu verilir. Bu form tam ve doğru olarak doldurulmalıdır. Form internet üzerinden de indirilebilir, doldurulduktan sonra ise büyükelçiliğe gerekli evraklarla birlikte teslim edilebilir.

Vize başvuru formunda belirtilen bilgiler doğru ise herhangi bir engel teşkil edecek durum tespit edilmediği taktirde vize başvurusu kabul edilir. Genellikle Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan başvurularda vize işlemleri daha hızlı gerçekleşmektedir. Vize başvurusunda Macaristan topraklarında kalınacak süre belirtilmelidir. Ayrıca Macaristan sınırlarında bulunan herhangi bir kurumdan davet varsa bu da resmi evraklarla belirtilmelidir.

Vize işlemleri kısa sürede tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi verilmektedir. Vize işlemlerinin tamamlanması için parmak izi taraması da yapılmaktadır. Parmak izi taraması güvenlik için oldukça büyük önem taşır. Kimi zaman bazı suçlular ülke sınırlarından kaçmak için kaçak yollara başvurabiliyor. Bu durumu önlemek adına yapılan bir işlemdir. Biyometri adı verilen parmak izi taraması işlemine 12 yaşından küçük çocuklar dahil edilmez.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları için randevu verilmektedir. Öncelikle vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, telefon ya da mail yolu ile büyükelçiliğe ulaşmalıdır. Gerekli bilgiler verildikten sonra kurum belli bir randevu tarihi ve saati belirtecektir. Bu randevu zamanı çok ileri bir tarih olmamakla birlikte önem taşımaktadır. Bu durum yığılmaları önlemek adına yapılmaktadır.

Büyükelçiliği’n belirtmiş olduğu randevu tarihi ve saatinde kuruma gitmek oldukça büyük önem taşımaktadır. Randevu günü işlemlerin daha hızlı ve pratik olarak ilerlemesi adına gerekli evrakları hazırlayarak gitmek gerekmektedir. Hatta vize başvuru formu internet üzerinden indirilerek düzgün bir şekilde doldurulmalıdır. Macaristan Ankara Büyükelçiliği vize işlemleri için randevu alarak hızlı ve pratik bir şekilde resmi işlemlerinizi çözüme kavuşturmak mümkündür.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Macaristan Ankara Büyükelçiliği vize başvuru formu gibi evraklar için herhangi bir ücret talep etmez. Ancak vize işlemleri için belli bir ücret alınmaktadır. Bu ücret ülkede oturma izni ile alakalı bir ücrettir. Talep edilen vizenin türüne göre ücret ödenmektedir. Schengen vizesi için başvuran bir vatandaş, ticari vize için farklı bir ücret öderken turistik vize için ödediği ücret farklıdır. Talep edilen ücretin ülkede kalma süresi ile de bağlantısı vardır. Bu ücret belli bir harç bedelidir ve ülkede ikamet etme karşılığında alınmaktadır.

Biyometri işlemleri, kurumların hizmet bedelleri ve kargo ücreti ayrı olarak talep edilmektedir. Bu durum aracı kurumlarla alakalı bir durumdur. Ancak vize ücreti direk olarak Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşmaktadır. Ancak ücret bazı gruplardan talep edilmez. Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşları bu grubun içine dahildir. Ayrıca 12 yaşın altında olan çocuklar içinde ücret talebinde bulunulmamaktadır. Bazı çocuklar ise yasal velisinin pasaportu ile değil kendi pasaportu ile seyahat etmektedir. Bu çocuklar için de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’nin talep ettiği vize ücretleri diğer şehirlerdeki konsoloslukların talep ettiği ücretlerden farklı özellikler göstermez. Bunun en önemli sebebi ise talep edilen ücretlerin yalnızca vizenin cinsine ve oturma süresine göre değişiklik göstermesidir.