Macaristan Aile Ziyaret Vizesi

Macaristan Aile Ziyaret Vizesi

Macaristan hem Schengen ülkeleri arasında hem de Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Avrupa Birliği ve Schengen standartlarının tamamı Macaristan vize başvurularında da geçerlidir. Schengen vizesine sahip olan kişiler, vizeyi edindikten sonra direkt olarak Macaristan’a giriş yapabilmektedirler.

Avrupa Birliği vize anlaşmaları sayesinde de Yeşil, Siyah ve Gri renkli pasaportlara sahip olan kişiler herhangi bir vize başvurusu yapmadan Macaristan’a seyahat edebilmektedirler. Fakat Bordo renkli pasaporta sahip olan kişiler için durum bu şekilde değildir ve ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Macaristan Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan’a farklı sebeplerle her yıl binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından seyahat edilmektedir. Ülkeye giriş yapabilmek için gerekli olan vize, konsolosluk vasıtasıyla alınmaktadır. Fakat vize alırken de seyahat sebebi göz önünde bulundurulmalıdır.

Oluşturulan vize başvuruları tamamen seyahatin niçin yapıldığı baz alınarak onaylanmaktadır. Eğer beyan edilen seyahat sebebinden farklı bir sebep ortaya çıkarsa, vize başvurusu kontrol aşamasındayken iptal edilmekte ve yatırılan tutar da başvuru sahiplerine iade edilmemektedir.

Vize alabilmek için öncelikle Macaristan Konsolosluğu tarafından kullanılan resmi internet sitesine girilmeli ve bu sayfadan randevu alınmalıdır. Site içerisinde yer alan ‘Book Appointment’ bölümünü kullanarak, randevu alma sayfasına geçilebilir.

Sayfaya giriş yapılmasının ardından kullanıcılardan başvurulacak vize tipi, kişisel bilgiler gibi çeşitli bilgiler istenmektedir. Ayrıca randevu tarihi de kullanıcı seçmektedir. Eğer sistemdeki boşluklar uyuşuyor ise randevu sistem tarafından onaylanmaktadır. Bu aşamadan sonra da kişi ödeme ekranına yönlendirilmektedir. Bu ekrandaki bilgiler doğrultusunda vize süresine bağlı olmakla birlikte görüntülenen ücret Macaristan Konsolosluğu’nun hesabına aktarılmalıdır. Transfer işlemi sonuçlandığında da belirtilmiş olan e-posta adresine gelecek olan ödeme makbuzunun çıktısı alınmalıdır. Belirlenen randevu tarihinde teslim edilecek diğer belgeler gibi, ödeme makbuzu da yetkiliye teslim edilmelidir.

Vize başvurusu yapacak olan kişilerden oldukça çeşitli evraklar istenmektedir. Bu evrakların tamamı Macaristan Konsolosluğu tarafından istenmekte fakat, başvuruların kabul işlemleri ise konsolosluklar tarafından görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır.

Kabul edilen başvurular, değerlendirilmesi için büyükelçiliğe veyahut da başkonsolosluğa yönlendirilmektedir. Kişi, internet üzerinden almış olduğu randevu tarihinde bahsi geçen başvuru merkezlerine gitmelidir ve konsolosluk tarafından talep edilen evrakları bu kurumlardaki yetkililere teslim etmelidirler.

Macaristan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

1. Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların zarar görmemesi şarttır. Ayrıca seyahatin bitişinin ardından 3 ay daha geçerli olması ve pasaportun içerisinde de damganın basılabilmesi amacıyla 2 adet sayfanın boş bırakılması gerekmektedir. Belirtilen özelliklere sahip olmayan pasaportlar yenileri ile değiştirilmelidir.

2. Vize Başvuru Formu

Başvuru formu, vize başvurularında oldukça büyük öneme sahiptir. Resmi web sitesi üzerinden doldurulan form, çıktı alınmalı ve imzalanmalıdır. Ayrıca form içerisinde yer alan bilgilerin tamamı gerçekle örtüşür şekilde hazırlanmalıdır. Aksi takdirde başvuru sahipleri yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Hazırlanan form, başvuru evraklarının arasına koyulmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

3. Biometrik Fotoğraf

Aile ziyareti vize başvurularında son 6 aya ait olan 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. İstenen fotoğrafların ölçüleri de 3.5 x 4.5 cm olmalıdır. Ayrıca teslim edilecek fotoğraflar daha önceden herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır.

4. Vize Talep Dilekçesi

Dilekçe, başvuru sahibi tarafından hazırlanmaktadır. Dilekçe, Macaristan Konsolosluğu’na yazıldığı için, konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Ayrıca dilekçe içerisinde de seyahate ilişkin tüm bilgiler yer almalıdır.

5. Finansal Duruma İlişkin Evraklar

Macaristan’da yapılacak olan masrafların teminatı olarak, başvuru sahiplerinin hesabında yeteri kadar bakiye bulunmalıdır. Bunun için de Hesap Dökümü veya Hesap Cüzdanı talep edilmektedir. Ayrıca ilgili bankanın İmza Sirküleri de istenmektedir. Tüm bu belgeler, başvuru dosyasında hazır halde bulunmalıdır.

6. Vize Davetiyesi

Macaristan’da bulunan yakınlar tarafından hazırlanmalıdır. Davet edilen kişi ile ilgili kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve geliş-gidiş tarihleri yer almalıdır. İmzalı olmalı ve dilekçeye kimlik fotokopisi eklenmelidir.

7. Mesleki Duruma İlişkin Evraklar

Macaristan aile ziyareti vizesi başvurularında, SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi istenmektedir. Başvuru sahipleri bu evraklara ek olarak, İşveren İzin Yazısı da temin etmelidirler. İşyeri yetkilisi tarafından hazırlanacak olan evrak içerisinde başvuru sahibinin maaşı, pozisyonu, izinli olduğu tarihler ve gidiş-dönüş tarihleri bulunmalıdır. İmzalanmalı ve de kaşelenmelidir.

Macaristan Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Macaristan’a yakınlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat edecek olan kişilerin randevu aldıkları sayfada, vize ücretini ödemeleri gerekmektedir. Bu ücret, başvuru tipine ve vize süresine göre birtakım değişiklikler göstermektedir.

Öğrenci vizeleri, diğer vize tiplerinden daha ucuz olduğu için, başvuru sahipleri düşük ücretler ödemektedirler. Fakat öğrencilik dışında farklı amaçlar için seyahat edilecek olması ve talep edilen sürenin de uzun olması halinde konsolosluk tarafından talep edilen tutar artmaktadır. Bu tutar, randevu tarihi sistem tarafından onaylanmadan önce Macaristan Konsolosluğu’nun banka hesabına aktarılmaktadır.

Transfer işlemi tamamlandıktan sonra kullanılan e-posta adresine gelen e-mail’in çıktısı alınmalı ve randevu tarihinde kullanılacak olan başvuru dosyasının içine eklenmelidir.