Macaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Macaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin arasında bulunması sebebiyle Macaristan’da Avrupa vize standartları uygulanmaktadır. Ülkeye giriş yapacak olan Türkiye vatandaşları vizesiz bir şekilde Macaristan’a seyahat edebilmektedirler. Fakat bu durum Bordo pasaporta sahip olan kişileri kapsamamaktadır. Bordo pasaportlu kişilerin ülkeye girişine izin verilebilmesi için Macaristan vizesi alması gerekmektedir. Bu vizenin de seyahat sebebine uygun bir şekilde alınması gerekmektedir.

Macaristan vizesi alabilmek için ilk olarak randevu alınması şarttır. Macaristan Konsolosluğu tarafından kullanılan internet sitesi üzerinden online randevu alınarak, başvuru işlemlerine başlanmaktadır.

Randevu tarihinin belirlenmesinin ardından, belirlenen tarihe kadar gerekli olan evraklar hazır hale getirilmelidir. Konsolosluk tarafından başvuru yapacak olan kişiler ile paylaşılan ‘Macaristan vizesi gerekli evraklar’ listesi eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize başvurusu yapılması durumunda randevunun alınmasının ardından kişilerden birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerin resmi nitelik kazanabilmesi için imzalı, kurumlardan alınan belgelerin ise kaşeli olması gerekmektedir. Ayrıca bazı evrakların orijinallerine ek olarak fotokopileri de istenmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin her belgenin fotokopisini de temin etmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

1. Biometrik Fotoğraf

Başvurularda 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olan 2 adet fotoğraf istenmektedir. Teslim edilecek olan fotoğraflar son 6 aylık dönemde çekilmiş olmalıdır. Daha eski fotoğraflar kabul edilmemektedir. Ayrıca teslim edilecek olan fotoğrafların daha önceki başvurularda kullanılmamış olması gerekmektedir.

2. Pasaport

Başvurularda kullanılmak üzere teslim edilen pasaportların 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Pasaportun içerisinde 2 sayfa boş alan bulunmalı ve ayriyeten seyahatin tamamlanmasının ardından 3 ay daha geçerliliğini koruması şarttır. Kriterlere uymayan pasaportlar, randevu tarihinden önce değiştirilmeli ya da yenilenmelidir.

3. Vize Başvuru Formu

Form, başvuruyla ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Elektronik sistem üzerinden düzenlenen formun içerisinde yer alan bilgilerin tamamı doğru ve gerçekle uyuşur olmalıdır. Yanlış bilgi verilmesi halinde başvuru yapan kişi, yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca formun çıktısının alınmasının ardından imzalanması gerekmektedir.

4. Vize Talep Dilekçesi

Macaristan’a giriş yapabilmek için başvuru yapan kişi, talep dilekçesi doldurmalıdır. Hangi vize tipine başvuru yapılmış olursa olsun, dilekçe içerisinde belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca Macaristan’a gidiş ve dönüş tarihleri, seyahat boyunca yapılacaklar gibi detaylı bilgiler de dilekçe içerisinde yer almalıdır.

5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Başvuru yapan kişilerin şahsi banka hesaplarını konsoloslukla paylaşması gerekmektedir. Bunun için Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü ilgili bankadan alınmalıdır. Bu belgelere ek olarak İmza Sirküleri de temin edilmelidir. Ayrıca her belge de ilgili banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır.

Başvuru sahiplerinden ayrıca SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi istenmektedir. Eğer varsa araç ruhsatı, ev tapusu, kira gelirini gösteren belgeler gibi mal varlıklarına ilişkin bilgiler de randevu esnasında yetkili kişiye sunulmalıdır. Son olarak da kişinin başvurduğu vize tipine bağlı olmakla beraber, başvuru yapan kişinin banka hesabında minimum 5.000 TL’lik bir bakiye olması şarttır.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vizesi alacak olan kişilerin ödeyeceği ücretler bazı durumlarda değişiklikler göstermektedir. Kısa süreli olarak seyahat edilmesi halinde ödenecek ücretler düşük olmaktadır. Fakat başvuru yapan kişiler eğer uzun süreli vizeler arasında yer alan çalışma vizesine başvuru yaparsa, doğru orantılı olarak daha yüksek ücret ödemektedir. Ayrıca Macaristan vize başvurusu için talep edilen ücretler, randevu alırken kullanıcılara belirtilmektedir.

Ücretin ödenmesi halinde randevu sistemine kaydedilmiş olan e-posta adresine makbuz gönderilmektedir. Bu makbuzun çıktısı alınmalı ve yetkili kişi tarafından istenme ihtimaline karşın, ibraz edilecek diğer evrakların arasına konulmalıdır.

Macaristan Vize Ücreti 2023

Macaristan Vize Ücreti 2019

Avrupa ülkesi olan ve aynı zamanda da Shengen kapsamında bulunan Macaristan için vize gerekmektedir. Yani Macaristan’a bir seyahat planlıyor iseniz vize Macaristan vizesi için yetkili mercilere başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapabileceğiniz merciler Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan resmi kurumlar olmalıdır. Bunlar; Turizm ve seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

Macaristan ziyareti için gereksiniminiz olan Macaristan vize ücreti başvuru yapacağınız vizenin türüne göre farklılık gösterir. Vize fiyatları Macaristan Konsolosluğu vize bölümü tarafından belirlenmektedir.

Talep edilen vize için harcının ödemesi zorunlu olmaktadır. İlgili ülke Konsolosluğu yalnızca 12 yaşın altındaki çocuklardan vize bedeli istememektedir. Macaristan vize başvurusu için yatıracağınız vize harç bedeli başvurunuzun olumsuz neticelenmesi halinde size geri ödenmeyecektir. Aracı kurum hizmet masrafları, biyometri işlemi, kargo giderleri gibi tutarlar yatırılacak olan vize harcının dışındadır.

Macaristan vize bedeli seyahat sebebinize ve Macaristan’da kalma sürenize göre farklılık gösterebilmektedir. Vizesi bedeli turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize kategorilerine göre belirlenir. Macaristan vize harç bedeline ek olarak Macaristan işlem ve koordinasyon bedeli talebi söz konusudur. Konsolosluk vize ücretleri ve başvuru merkezi hizmet bedeliyle alakalı ücretsiz olarak bilgi alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Macaristan Vize Ücreti Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

 • Ödenen Macaristan vize ücreti başvuru sahibine geriye iade edilmemektedir.
 • Macaristan vize ücreti devredilemez bir nitelik barındırmaktadır. Bununla birlikte başka şahıslara da satışı söz konusu olamamaktadır.
 • Macaristan vizesi için ödenen ücret sadece tek başvuru için geçerli olmaktadır. Ret cevabı alınması halinde ise yapılacak yeni başvuru için tekrar ücret ödemesi gerekliliği söz konusudur.
 • Yapılan Macaristan vize ücretini yalnızca Macaristan vizesi için kullanma imkanınız söz konusudur.

Türüne Göre Macaristan Vizesi Ücretleri

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler olarak faaliyet gösteren Macaristan Konsolosluğu adına tahsil edilmektedir. Vize kategorisi, harç bedeli, başvuru hizmet bedeli, danışmanlık hizmet bedeli kapsamında ödenecek vize başvuru ücretleri;

 • Macaristan turistik vizesi için ödenecek bedeller; 60 Euro ,25 Euro ,30 Euro ,115 Euro.
 • Macaristan ticari vizesi için ödenecek ücret tutarları; 60 Euro, 25 Euro, 30 Euro,115 Euro.
 • Macaristan aile arkadaş ziyareti vizesine ödenecek tutarlar; 60 Euro ,25 Euro, 30 Euro ,115 Euro
 • Kültürel vize kategorisi için; 60 Euro ,25 Euro, 30 Euro,15 Euro.
 • Sportif amaçlı talep edilen vize türü için; 60 Euro, 25 Euro, 30 Euro,115 Euro.
 • Şoför Vizesi başvuruları için ödemeniz gereken ücret tutarı; 160 Euro
 • Ekspres Vize başvuruları için ödemeniz gerekecek tutar ise; 230 Euro ve üzerine KDV bedeli olacaktır.

Macaristan Vize Harcı Ödemeden Önce Başvuru Yapılabilecek Durumlar

 • Bilimsel araştırmalar , kar amacı olmayan projeleri için seyahat edenler.
 • Bilimsel araştırmalar, kar amacı olmayan projelere katılımı söz konusu olan 25 /25 yaş altı kişiler. Bahsi geçen amaçlar için seyahat edenler ve katılımcılardan yalnızca vize ücreti alınmaz. Erasmus projesi kapsamında başvuru gerçekleştiren kişilere yönelik vize harç ve hizmet bedeli uygulanmaktadır.
 • AB/AET üyesi ülke vatandaşlığı olan kişilerle evli olanlar.
 • AB/AET üyesi ülke vatandaşı kişilerle evli Türk vatandaşlarından yalnızca aşağıdaki koşullara sahipse vize ücreti istenmez.
 • AB Vatandaşıyla evli şahısların başvurularında konsolosluk vize ücretinden muaf olması için gereken şartlar güncellenmiştir. Harç muafiyeti için, AB vatandaşı eşiyle seyahat etmesi, evlilik cüzdanın vatandaşlık olan ülkenin olması gerekir. Türkiye Cumhuriyetine ait evlilik cüzdanına sahip kişiler konsolosluk harcından muhaf olamamaktadır.

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan ülkesine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde vize başvurularını doğrudan konsolosluğa iletemezler. Kısa süreli olarak yapılacak Macaristan vizesi başvuruları için kişiler Macaristan Konsolosluğu yetki verilmiş kurumlarca yapabilirler. Bu kurumlar genellikle Vize Danışma Merkezleri ve turizm acenteleridir.

Uzun süreli Macaristan vizesi almak içinse kişiler başvuruları doğrudan Macaristan Konsolosluğu’na iletmek durumundadır. Uzun ya da kısa vize başvurularında gerekli evrakları ilgili birimlere iletmek de oldukça önemlidir.

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Macaristan vizesi başvuruları için gerekli evrakları eksiksiz ilgili birimlere iletmek gerekir. Bu evraklar genellikle seyahatin amacına göre de farklılık gösterebilir. Ayrıca evraklarla beraber Macaristan vizesi başvuru formu da vize esnasında gerekli görülmektedir. Başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması vize sürecini kısaltacaktır.

Macaristan vizesi başvuruları için istenilen bilgiler seyahatin tüm değerlendirilmesinin bir sonucu niteliğindedir. Genellikle ibraz edilen evraklar seyahatin amacını gösterir ve seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını belirtir. Evraklar için asıl önemli olan durum ise kişinin tekrar ülkesine dönem durumudur. Eğer, vize başvurularında bu bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde iletilirse vize işlemleri de kolaylıkla yapılır.

Macaristan vizesi için gerekli olan evraklar, genellikle diğer Schengen ülkeleri için istenilen vize evraklarıyla benzerdir. Macaristan vize başvurusu formunu ilgili vize acenteleri ya da konsolosluklardan alabilirsiniz. Konsolosluğun web sitesi üzerinden de yine başvuru formunu indirerek gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. Konsolosluğa vize başvurusu yapacak kişiler evrakların tamamını Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlamalıdır.

Macaristan Vize Süreci

Macaristan Konsolosluğuna yapılan vize başvuruları aksi bir durum söz konusu olmadıkça 7 iş günü sonrasında belirlenmektedir. Vize sürecinde evrakların eksiksiz iletilmesi oldukça önemlidir. Eksiksiz ve doğru evraklar sürecin doğrudan kısalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer, tüm istenilen evraklar zamanında ve eksiksiz olursa genellikle 7 iş gününde vize sonuçlanır.

Vize başvurularının ülkenin ve konsolosluğun tatil günlerine denk gelmemesine de dikkat edilmelidir. Macaristan’a gidecek kişiler, seyahatlerinin aksamaması için vize başvurularını seyahatten en az 30 gün önce yapmalıdır. Türkiye’den Afganistan, Sudan, Yemen ve Kongo ülke vatandaşları vize başvurularında farklı mülakatlara tabii tutulmaktadır. Çünkü, bu ülke vatandaşları genellikle mülteci olarak görülmektedir. Bu vatandaşlar yalnızca evrakları doğru hazırlamakla kalmaz, ayrı bir mülakata da tabii tutulurlar. Bu ülke vatandaşlarının mülakatları randevu ile yapılmaktadır.

Vize süreçleri ise genellikle 15 iş günü kadar sürmektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen ülke vatandaşları vize başvurusu yapabilmek için Türkiye’de oturma izni de almış olmalıdır. Bunun gibi farklı pek çok prosedür üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan Schengen vizesi için istenilen vize ücreti, transit vizesi başvuruları sırasında verilen vize ücreti ile benzerdir. Ayrıca diğer Schengen ülkeleri için istenilen vize ücretleri ile aynı durumdadır. Vize ücreti olarak alınan tutar yalnızca Macaristan vizesine ait harç bedeli olarak geçmektedir.

Vize işlemleri sırasında yapılan diğer ödemeler ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Yani vize işlemlerinde kurumlara hizmet bedeli, kargo bedeli ya da biyometri bedeli ödenir. Bu ödemeler ile vize harcının bir ilgisi bulunmamaktadır. Belirlenen prosedüre göre Avrupa Ekonomik Alanı olan vatandaşları çocuklar için vize harç bedeli yatırmazlar. Burada belirtilen çocuklar 12 yaşından gün almamış çocuklardır. Eğer, ailenin 12 yaşından küçük çocuğu varsa çocuk için vize başvuru harcı yatırmak zorunda değildir.

Vize işlemleri vize harcını yatırdıktan sonra hız kazanmaktadır. Bu nedenle, vize harcı mutlaka işlemlerin kısa tutulması adına yatırılmalıdır. Bu süreçten sonra vize sonuçları ve süreci de hız kazanacaktır.